POE-48-24W-G
search
  • POE-48-24W-G
  • POE-48-24W-G
POE-48-24W-G
Ubiquiti PoE 48V 24W Gigabit power supply.
Quantity
in stock
Ubiquiti POE-48-24W-G
Power supply for U6 LR & U6 PRO
Surge protection
Clamping protection
Maximum surge discharge
Peak pulse current
AC cable with earth ground
Specifications:
Gigabit Power over Ethernet Injector 48 24W
Dimensions: 92 x 60 x 33 mm (3.62 x 2.36 x 1.30")
Weight: 158.5 g (5.59 oz)
Output Voltage: 48VDC @ 0.5A
LAN Activity Indicator: No
Gigabit LAN Port: Yes
Remote Reset Capability: No
Reset Button: No
Rated Voltage: 100-240VAC @ 50 /60Hz
Input Current: 0.6A @ 120VAC, 0.4A @ 240VAC
Inrush Current: <65A Peak @ 120VAC, <130A Peak @ 230VAC
Efficiency: 80+%
Output Ripple: 1% Max
Switching Frequency: 65 kHz
2-Pair Powering: Pins 4, 5 (+) and Pins 7, 8 (-)
Operating Temperature: 0 to 40 C (32 to 104 F)
Storage Temperature: -30 to 70 C (-22 to 158 F)
Operating Humidity: 35 to 95% Noncondensing
AC Connector: IEC-320 C6< br />Data IN / POE: RJ45 Shielded Socket
Surge Protection: Difference and Common Mode
Clamping Protection: 11V Data, 60V Power
Max Surge Discharge: 1500A Power
Peak Pulse Current: 36A Data
Shunt Capacitance: <5 pF data